Apartamenty i kwatery prywatne Šibenik - Dalmacja

Šibenik - chorwacka historia! Na początku oczywiście ciekawy fakt z historii. Dalmacja jest pełna miast o długiej historii, ale miasto Šibenik jest wśród nich podkreślane przez fakt, że nie zostało założone przez Iliryjskie plemiona lub Rzymian, ale przez Chorwatów po osiedleniu się w tych obszarach. Miasto zostało po raz pierwszy wspomniane w pismach świętych chorwackiego króla Petara Krešimira IV w Boże...

Wybrane apartamenty i kwatery prywatne w - Šibenik - Dalmacja

Apartamenty Bili Galeb

Murter - Tisno

na żądanie

Apartamenty Four Seasons Pirovac

Pirovac

od 40 €

Oferta Last minute
1 recenzje - 5/5
Apartamenty Mira

Rogoznica

od 60 €

Domek letniskowy Villa Maria

Rogoznica

od 350 €

Apartamenty Ena i Lora

Grebaštica

od 50 €

Apartamenty Vodice Marica

Vodice

od 35 €

Apartamenty Villa Punta Royal

Pirovac

od 60 €

Apartamenty Ivis

Ražanj

od 40 €

Apartamenty Villa Tanja

Vodice

od 35 €

Apartamenty Baković

Brodarica

od 40 €

Apartamenty Milica

Rogoznica

od 80 €

Apartamenty Leona

Rogoznica

od 50 €

Apartamenty Pešić

Vodice

od 35 €

Apartamenty Leyla

Vodice

od 55 €

Apartamenty Hiža&Vila

Murter - Betina

od 70 €

1 recenzje - 5/5
Apartamenty Braco

Rogoznica

od 50 €

Robinson turystyka Neda

Kornati

od 140 €

Oferta Last minute
2 recenzje - 5/5
Apartamenty Vila Karlo

Kanica

od 50 €

Apartamenty S&G Leko

Rogoznica

od 57 €

Domek letniskowy Villa ADAMARIS

Rogoznica

od 240 €

Apartamenty Zadro

Tribunj

od 20 €

Apartament Sovlje

Tribunj

na żądanie

3 recenzje - 4.7/5
Apartamenty Villa Maria

Primošten

od 45 €

1 recenzje - 5/5
Apartament Charming apartment Tribunj

Tribunj

na żądanie

Oferta Last minute
2 recenzje - 5/5
Apartament Jadrija I

Jadrija

od 70 €

Apartamenty Kapetanova kuća

Murter - Jezera

od 75 €

Apartament Hortensia

Šibenik

od 80 €

Oferta First minute
8 recenzje - 5/5
Apartamenty Skorić Fanatic

Primošten

na żądanie

Apartamenty Mlinar

Grebaštica

od 60 €

Apartamenty Villa Stella

Rogoznica

od 80 €

Apartamenty Dimač

Srima

od 45 €

Šibenik - Dalmacja (539) - szukaj kwater prywatnych według miejsc

Przewodnik turystyczny Šibenik - Dalmacja

Šibenik - Dalmacja - Herb

Šibenik - chorwacka historia! Na początku oczywiście ciekawy fakt z historii. Dalmacja jest pełna miast o długiej historii, ale miasto Šibenik jest wśród nich podkreślane przez fakt, że nie zostało założone przez Iliryjskie plemiona lub Rzymian, ale przez Chorwatów po osiedleniu się w tych obszarach. Miasto zostało po raz pierwszy wspomniane w pismach świętych chorwackiego króla Petara Krešimira IV w Boże Narodzenie w 1066 roku. W swojej długiej historii Šibenik zmienił władców z węgierskich królów w Wenecję, Austrię i włoską okupację podczas II wojny światowej. Jeszcze bardziej interesujący jest fakt, że miasto Šibenik od grudnia 1944 r. Do maja 1945 r. Było de facto stolicą Chorwacji, ponieważ było siedzibą Zavnoh (partyzantów Tito).

Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić Šibenik. Urok starych kamiennych uliczek wypełnionych restauracjami, kawiarniami i klubami nocnymi sprawi, że Państwa pobyt będzie interesujący w tym pięknym mieście. Istnieje wiele wartych odwiedzenia zabytków, zwłaszcza katedra w Szibeniku, twierdze; Šubićevac, Mihovil, Ivan i Nikola oraz niezastąpione zwiedzanie spektakularnego kanału Sibenik. Sibenik katedra św. Jakuba jest najważniejszym budynkiem architektonicznym w XV i XVI wieku na chorwackim terenie. Budowa rozpoczęła się w 1431 r., A budowa trwała do 1536 r. Ze względu na wyjątkowe walory Katedra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 r. Twierdza St. Mihovil była głównym punktem systemu obronnego miasta i została zbudowana w różnych częściach miasta. etapy od XIII do końca XVI wieku, a dziś został odrestaurowany i przystosowany do teatru pod gołym niebem i stanowi obowiązkową stację dla każdej wycieczki turystycznej. Twierdza św. Nikoli i św. Iwana została zbudowana w XVI i XVII wieku, a twierdza Barone to wyjątkowa historia w Szibeniku, ponieważ została zbudowana przez mieszkańców Szybenika w zaledwie dwa miesiące przed inwazją wojsk osmańskich. W dzisiejszej fortecy Barone masz okazję przeżyć oblężenie dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości, więc ta twierdza jest nieodłączną częścią zwiedzania atrakcji Sibenik. Aby móc odwiedzić wszystkie te wspaniałe miejsca, ważne jest, aby znaleźć wygodne i niedrogie zakwaterowanie. Oferta zakwaterowania jest zróżnicowana, od plażowych apartamentów i domów wakacyjnych po pokoje staromiejskie. Wszystko to możliwe dzięki bezpośredniemu kontaktowi z właścicielami zakwaterowania bez drogich opłat agencyjnych!

Ale w tej centralnej części Dalmacji oprócz Šibenika jest wiele innych ciekawych miejsc do odwiedzenia. W tym samym hrabstwie znajduje się piękna miejscowość turystyczna Vodice, której festiwal CMC przyciąga najbardziej popularne nazwy chorwackiej estrady w lecie, a także jest domem dla słynnego nocnego klubu Hacienda. Jest też malownicza miejscowość Primošten zbudowana na małej wyspie połączonej z lądem, z piękną miejską plażą i nowo wybudowanym pomnikiem Matki Bożej z Loreto na punkcie widokowym nad morzem, który musisz odwiedzić. W pobliżu Primošten znajduje się kolejna turystyczna perła Rogoznica, zwana także sercem Dalmacji. Na zapleczu Šibenika leży znany park narodowy Krka z bujnymi wodospadami i starożytne królewskie miasto Knin, które przez stulecia było stolicą chorwackich królów. Na wzgórzu znajduje się monumentalny fort z ogromną flagą chorwacką. Z wyspy Murter można odwiedzić park narodowy Kornati, najgęstszą wyspę na Morzu Śródziemnym. Jak wszędzie w Dalmacji, oferta turystyczna nie byłaby kompletna bez części kulinarnej i jest imponująca. Bogata historia odcisnęła swoje piętno na tradycyjnej kuchni Šibenik, która była pod wpływem Wenecji, Austro-Węgier, Węgier i Turcji. Dziś łączy się z tradycyjnymi potrawami Šibenika. Z dań, które musisz wypróbować, wymienimy szparagi i ślimaki, luganige, małe aromatyczne kiełbaski z mięsa wieprzowego, jagnięciny, prosciutto Drniš i oczywiście słynną dalmatyńską pašticadę.

W końcu nadszedł czas na przygodę o nazwie Dalmatia i Šibenik. Dzięki licznym apartamentom na wybrzeżu, pokojom i domom letniskowym, a szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z właścicielami zakwaterowania, nigdy nie jest to wygodniejsze i bardziej dostępne! Życzymy miłego pobytu w regionie Šibenik i Dalmacji!

Sibenik - Knin County Powiat jest jednym z najmniej zaludnionych hrabstw w Chorwacji, znajduje się w środkowej Dalmacji, zajmuje powierzchnię 1860 km2 i składa się z wyspy, nadmorskich regionu, a jego zapleczem. Na wyspie w Sibenik - Knin składa się z 242 wysp, wysepek i raf. Archipelag położony jest w północno-zachodniej części archipelagu Šibenik, jest bardzo wcięty, gołe i słabo zamieszkane - w rejonie Sibenik tylko 10 wyspy są zamieszkane.

Ważne jest podkreślenie słynnych atrakcji turystycznych w Chorwacji, takich jak Vodice i Primošten, która przyciągnęła jego naturalnego piękna, bogatej oferty turystycznej, krystalicznie czystej wody i życzliwość jego mieszkańców.

Primosten jest jedną z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych w Dalmacji (zorganizowana turystyka rozwija się od lat 60-tych), a jednym z najbardziej malowniczych miasteczek na Adriatyku, z licznymi typowymi wąskimi uliczkami starego miasta na półwysep. Witamy!

Šibenik - Dalmacja - Atrakcje przyrodnicze, kulturalne i turystyczne

Katedra św. Jakuba - Szybenik

Katedra św. Jakuba w Šibeniku jest jedną z pereł chorwackiego dziedzictwa kulturowego. Zbudowany w ciągu stu lat na przełomie XV i XVI wieku był najważniejszym projektem budowlanym w tym okresie w całej Chorwacji. Katedra w Szibeniku została zbudowana jako trzynawowa bazylika o wymiarach 38 x 14 mi najwyższym wysokości 38 m na szczycie kamiennej kopuły.

Budowa pierwszej katedry w Sibenik była wielowiekową chęcią mieszkańców do oddzielenia Sibenik od diecezji Trogir i zbudowania katedry, którą to piękne miasto zasługuje. Najbardziej znani chorwaccy i weneccy budowniczowie gotyccy i renesansowi, tacy jak Juraj Dalmatinac, pracowali przy budowie katedry, która została zbudowana w trzech fazach. Budowa rozpoczęła się w stylu weneckiego gotyku i została ukończona w stylu renesansu toskańskiego, w zależności od tego, jak zmieniali się główni budowniczowie. Został zbudowany na południowej stronie głównego placu w Szybeniku, naprzeciwko ratusza, na miejscu byłego kościoła św. Jakuba.

Najciekawszy jest fakt, że cała katedra została zbudowana wyłącznie z kamienia, bez użycia zapraw do spoiwa i drewnianych elementów konstrukcyjnych, co jest unikalne w Europie. Obfituje także w liczne kamienne rzeźby, ozdoby, zdobione sklepienia, kamienne detale (cheruby, anioły, święci ...). Ze względu na swoją wyjątkowość, katedra św. Jakuba została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. Jako jedna z największych atrakcji w Sibenik, katedra z renesansowym ratuszem i otaczającym kościołem, wąskie kamienne ulice, pałac i pałac księcia, jest głównym powodem coraz większej wizyty turystów w tym interesującym dalmatyńskim miasteczku.

Zimą katedra jest otwarta dla zwiedzających codziennie od 08:30 do 12:00 i od 16:00 do 20:00, a podczas letniego sezonu turystycznego jest otwarta dla zwiedzających przez cały dzień od 08:30 do 20: 00. Jest chroniony zabytek kultury, więc wejście jest opłata i cena biletu jest symboliczna 15,00 kun (2 euro). Jeśli chcesz wziąć udział w ceremonii, Msza odbywa się codziennie o godzinie 09:30, 11:00 i 18:00. Możesz znaleźć zakwaterowanie w Sibenik w atrakcyjnym starym mieście w starych kamiennych domach w prywatnych apartamentach i pokojach, w których możesz poczuć niepowtarzalną atmosferę i ducha dawnych czasów. Jeśli spędzasz lato gdzieś w okolicach Sibenik, odwiedź to piękne średniowieczne chorwackie miasteczko, jego fortyfikacje, stare kamienne uliczki i oczywiście nieuniknioną katedrę św. Jakuba, unikatowy zabytek europejskiej architektury sakralnej.

Katedra św. Jakuba - Szybenik, Chorwacja
Katedra św. Jakuba - Szybenik, Chorwacja
Katedra św. Jakuba - Szybenik, Chorwacja
Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka znajduje się w środkowej części Dalmacji w powiecie Šibenik-Knin, a wzdłuż Parku Narodowego Kornati jest najważniejsza i najpiękniejsza perła naturalna tej części Dalmacji. Park Narodowy został ogłoszony w 1985 roku i był siódmym parkiem narodowym w Chorwacji. Obejmuje 109 km2, lub najbardziej znaczącą i najpiękniejszą część rzeki Krka na długości 50 km, gdzie znajduje się wiele pięknych wodospadów, jezior i imponujących kanionów.

Rzeka Krka biegnie w dół z góry Dinara koło Kninu i wpada do Morza Adriatyckiego w pobliżu Szybenika. Krka jest naturalnym zjawiskiem krasowym, ponieważ buduje 7 bariery osadowe, wodospady, z których Skradinski buk jest z pewnością najbardziej imponujący i najsłynniejszy. Szerokość 400 metrów i prawie 50 metrów wysokości, jest największą kaskadą i największą barierą turzycową w Europie. Te imponujące wodospady są głównym powodem zachowania tego krasowego piękna. Najlepszą porą na zwiedzanie parku jest wiosna i lato. Wiosną Krka i wodospady obfitują w wodę i okazują pełną świetność, ponieważ śnieg topnieje z góry Dinara. Latem można pływać pod Skradinskim bukem lub nad jeziorem Visovac, ale ze względu na sezon turystyczny i bliskość Szybenika, Vodic, Primošten i Rogoznicy, cały park jest pełen turystów.

Istnieje kilka wejść do parku, a jednym z najbardziej atrakcyjnych jest z pewnością Skradin, małe malownicze miasteczko, w którym rzeka Krka wpada do jeziora Prokljansko (zalane fragmentem rzeki Krka nad Adriatykiem). Od Skradina łodzie regularnie przechodzą przez piękny kanion, aż do wejścia do Parku Narodowego u stóp wodospadu Skradinski Buk. Oprócz Skradina, niektóre z atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić to: jezioro Visovac, wodospady Roški, jaskinia Oziđana, klasztor Krka i wodospady Manojlovački. Jedną z atrakcji parku są także liczne kamienne młyny wodne, które nie są już używane, ale zostały wykorzystane w przeszłości przez miejscową ludność do produkcji mąki. Dziś w nich można znaleźć lokalne specjały lub napoje, ponieważ większość z nich jest zamieniona w restauracje lub bary.

Zalecamy wizytę wcześnie rano, aby uniknąć letnich tłumów, ale także dlatego, że trzeba cały dzień, aby zobaczyć ten piękny naturalny cud Dalmacji i cieszyć się pięknem natury, wody i kamienia. Ceny biletów do Parku Narodowego Krka różnią się w zależności od tego, w jakim okresie chcesz go odwiedzić, z najdroższymi biletami w miesiącach letnich (lipiec i sierpień), kiedy jest odwiedzany przez większość turystów. Jeśli zdecydujesz się spędzić wakacje w centralnej części Dalmacji, niedaleko Šibenika, możesz znaleźć tanie kwatery prywatne i apartamenty. Z pewnością polecamy jednodniową wycieczkę i relaks w tym naturalnym raju Dalmacji!

Park Narodowy Krka, Chorwacja
Park Narodowy Krka, Chorwacja
Park Narodowy Krka, Chorwacja
Matka Boża z Loreto - Primošten

Nasza Pani z Loreto jest patronką miasta Primošten, jednego z najbardziej znanych centrów turystycznych Dalmacji i jednego z najbardziej malowniczych małych miejsc nad Adriatykiem. W maju 2017 r. 17-metrowy posąg Matki Bożej z Loreto otworzył na szczycie 170-metrowego wzgórza Gaj (Kremik), gdzie obserwuje i zabezpiecza Primošten. Oprócz posągu, tutaj jest piękny punkt widokowy i doskonały widok na jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Dalmacji - Primošten. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć miasto Šibenik, Rogoznicę, wyspy Kornati, cały archipelag Šibenik i otwarte Morze Adriatyckie.

Do punktu widokowego można dojechać samochodem, ale także pieszo, a najlepszy czas na zwiedzanie tego pięknego miejsca jest późnym popołudniem przed zachodem słońca, kiedy można wyraźnie zobaczyć wyspy Hvar, Vis i odległe Jabuka. Wszyscy goście i goście będą zachwyceni niezapomnianym zachodem słońca, a także pięknym posągiem Matki Bożej z Loreto, ozdobionym mozaiką ze złota, srebra i szkła malowanego.

Historia Matki Bożej z Loreto pochodzi z 1835 roku, kiedy to jeden z mieszkańców Primoštena, Marko Prgin, zobaczył we śnie obraz Matki Bożej i usłyszał wiadomość, że powróci do zdrowia po ciężkiej chorobie, jeśli zrobi jej zdjęcie z Loreto w Włochy. Ten sen był tak rzeczywisty i wywarł na nim tak wielkie wrażenie, że nie zaznał spokoju, dopóki nie pożyczył bransoletki, nie zebrał ludzi i udał się na włoskie wybrzeże Adriatyku - Loreto. Tam znalazł obraz na drzewie Najświętszej Maryi Panny z małym dzieckiem Jezusa w jej ramionach. Marko Prgin zrobił zdjęcie w drewnianej skrzyni i przetransportował ją statkiem do Primošten. Podczas epidemii cholery w 19 wieku w Primošten, pastor Mate Livić zorganizował procesję wokół wioski z wizerunkiem Matki Bożej w dniu 10 maja, a tym samym złożył obietnicę Matki Boskiej z Loreto, a rozprzestrzeniona choroba cholery została skutecznie stłumiona.

Obchody 10 maja obchodzone są co roku jako miasto Primosten i organizowane są specjalne uroczystości. Zapraszamy wszystkich odwiedzających i turystów do odwiedzenia tego wyjątkowego punktu widokowego w Dalmacji i pomnika Matki Bożej z Loreto i do podziwiania widoku, ciszy i naturalnego piękna regionu Primošten i Dalmacji w Chorwacji. Jeśli chcesz zatrzymać się i spędzić wspaniałe wakacje tutaj, Primošten oferuje ogromny wybór apartamentów, pokoi i domów wakacyjnych w przystępnych kwaterach prywatnych.

Matka Boża z Loreto - Primošten, Chorwacja
Matka Boża z Loreto - Primošten, Chorwacja
Matka Boża z Loreto - Primošten, Chorwacja
Centrum pamięci Faust Vrancic

Centrum pamięci Faust Vrančić znajduje się w Prvic Luka na pięknej małej wyspie Prvić. Prvić to mała wyspa w archipelagu szybenickim, około 1 km od lądu, w pobliżu Vodic. Na wyspie nie ma samochodu, a połączenie z lądem utrzymuje linia statków, które podróżują kilka razy dziennie na trasie Sibenik - Prvic - Vodice. Wyspę cechuje spokój, cisza, piękna przyroda, liczne żwirowe i kamienne plaże oraz krystalicznie czyste morze.

Centrum Pamięci zostało zbudowane w 2012 r. Na cześć Fausta Vrancica, najsławniejszego członka rodu Šibeników, który urodził się w Prviću. Faust Vrancic był znanym chorwackim polihistorem, wynalazcą i dyplomatą urodzonym w 1551 roku. Miał bardzo interesującą ścieżkę życia. Studiował w Padwie, zajmował różne wysokie stanowiska; przez sekretarza króla Rudolfa II. w Pradze, biskupa Chanada i komendanta miasta Veszprem na Węgrzech oraz doradcy króla Węgier i Siedmiogrodu. Zmarł w Wenecji w 1617 roku i zgodnie z własnym życzeniem został pochowany w kościele Matki Boskiej Miłosiernej w Prvic Luka na wyspie Prvic.

Na wyspie Prvic szlachecka rodzina Vrancic, pochodząca z Sibenika, posiadała letnią rezydencję, w której Faust spędził dzieciństwo. Dzięki tej wyjątkowej wyspie pozostawał głęboko związany przez całe życie. Napisał Słownik pięciu najbardziej prestiżowych języków europejskich, łacińskiego, włoskiego, niemieckiego, chorwackiego i węgierskiego, który był pierwszym wielojęzycznym słownikiem w Europie. Machinae novae - nowe maszyny to chyba najbardziej znany element jego pracy. W tej kolekcji maszyn i konstrukcji technicznych znajduje się pierwsza drukowana konstrukcja spadochronu, sprzęt do pomiaru czasu z wodą i ogniem, różne rodzaje młynów i mostów, pas ratunkowy, kolejka linowa i wiele innych. Ciekawe życie, bogate twórcze opus, kolekcja modeli swojego wynalazku i jego najbardziej znaczących dzieł pisanych, wszystko to można zobaczyć, odwiedzając to centrum pamięci.

Odwiedzający mają przewodniki audio dostępne w pięciu językach (chorwackim, angielskim, niemieckim, włoskim i francuskim), a najmłodsi mogą wypróbować gry edukacyjne. Na piętrze znajduje się restauracja, w której można odpocząć, podziwiając piękny widok na zatokę Prvic, wynalazki Fausta w naturalnej wielkości i śródziemnomorskie zioła. Zapraszamy wszystkich odwiedzających z regionu Šibenika do odwiedzenia tej pięknej małej wyspy i Centrum Pamięci i dowiedz się, dlaczego Faust Vrančić był tak przywiązany do tej małej wyspy, która jest prawdziwie śródziemnomorskim rajem. Jeśli chcesz zostać tutaj, na Prviću jest wiele kwater prywatnych i apartamentów oferowanych przez mieszkańców Prvić Luka i Šepurine.

Centrum pamięci Faust Vrancic, Chorwacja
Centrum pamięci Faust Vrancic, Chorwacja
Centrum pamięci Faust Vrancic, Chorwacja
Park Narodowy Kornati

Wyspy Kornati to najbardziej gęsty archipelag Morza Śródziemnego, a nie tak wiele wysp na świecie znajduje się na tak małej powierzchni. W szczególności około 140 wysp jest rozproszonych na powierzchni 320 km2. Kornaty znajdują się w środkowej Dalmacji, na zachód od Šibenika, w powiecie Šibenik-Knin, a park narodowy został ogłoszony w 1980 roku, przede wszystkim w celu ochrony ekosystemu morskiego.

Z ogólnej powierzchni parku tylko 1/4 zajmuje teren lub wyspy, a pozostała część stanowi bogaty ekosystem morski. Największą wyspą archipelagu jest Kornat z powierzchnią 32,44 km2, zajmującą 2/3 powierzchni Parku Narodowego. Charakterystyczną cechą archipelagu Kornati są małe wysepki i wysepki, liczne zatoczki i plaże, krystalicznie czyste morze, bogaty podwodny świat i wysokie klify po zachodniej stronie zewnętrznych wysp.

Na Kornati nie ma stałych osiedli ani stałych mieszkańców. Domy i kilka restauracji w dobrze chronionych zatokach, takich jak Vrulje, Kravjačica i Lavsa, są używane głównie w okresie letnim i turystycznym. Większość właścicieli ziemskich w Kornati pochodzi z wyspy Murter iz wyspy Dugi Otok. Kiedyś w przeszłości właściciele ziemscy żyli wyłącznie z rolnictwa i hodowli zwierząt (hodowla owiec), podczas gdy pastwiska, a później obszary uprawne, pochodziłyby ze spalania niskiej roślinności. Rezultatem wypalenia pastwiska jest dziś niemal księżycowy krajobraz Kornati i niektórych większych wysp, np. Kurbe, Škuja, Lunge. Jednym z najbardziej uderzających widoków Kornati są jego ściany gipsowe. Ponieważ wszystkie duże wyspy są wydłużone, wszystkie ściany są budowane od morza do morza, z jednej strony na drugą. Płytę gipsową wykorzystano do utrzymania owcy, aby nie mogły przejść na inne pastwiska lub na izolowane ogrodzenia, gdzie gaje oliwne znajdowały się wewnątrz szerokiej płyty gipsowo-kartonowej.

Wyspy Kornati są najczęściej odwiedzane przez zorganizowane łodzie turystyczne z Murter, a cena obejmuje opłatę za wstęp do parku, zwiedzanie największych atrakcji parku i lunch na jednej z wysp. Możesz także nurkować na Kornatach z profesjonalnymi klubami nurkowymi i przeżyć całe piękno podwodnego życia morskiego. Można również chodzić po dobrze utrzymanych szlakach, które kiedyś służyły hodowcom bydła Kornati lub delektować się specjałami rybnymi w kilku pięknie urządzonych lokalnych restauracjach. Jeśli planujesz spędzić wakacje w środkowej Dalmacji, w regionie Sibenik, to Kornati jest nieuniknionym celem, ponieważ będziesz doświadczyć Morza Śródziemnego, jak kiedyś.

Park Narodowy Kornati, Chorwacja
Park Narodowy Kornati, Chorwacja
Park Narodowy Kornati, Chorwacja
Plaża Slanica - Murter

Plaża Slanica jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych plaż na wyspie Murter, a także na całej Riwierze Szibenik. Znajduje się w miejscowości Murter, po zachodniej stronie wyspy Murter, z pięknym widokiem na otwarte morze i wyspy Kornati.

Slanica jest otoczona gęstymi lasami sosnowymi, które zapewniają cień w gorące letnie dni. Z wielu udogodnień dostępnych dla gości możemy wyróżnić zjeżdżalnie wodne, siatkówkę plażową, tenis, trampolinę, skuter wodny, urządzenia sanitarne, prysznic i kilka restauracji, w których można spróbować kilku dalmatyńskich specjałów. Część plaży jest piaszczysta, częściowo betonowa i kamienista. Pływanie możliwe jest wzdłuż całego wybrzeża pobliskiego obozu Slanica na naturalnych skałach. Morze jest bardzo czyste i płytkie, około 30 metrów od brzegu.

Wszystko to sprawia, że ​​jest idealny dla rodzin z dziećmi, młodych par i osób szukających rozrywki. Miłośnicy sportu i aktywnego wypoczynku mogą grać w siatkówkę plażową, tenisa i wiele innych sportów wodnych. Dla najmłodszych jest park rozrywki. W sezonie turystycznym w lipcu i sierpniu plaża jest przytłaczająco zatłoczona i być może nie jest właściwym wyborem dla tych, którzy chcą spędzić wakacje w ciszy i spokoju. Jeśli przyjeżdżasz samochodem z pobliskich miejscowości, w pobliżu plaży jest duży parking. W pobliżu Slanicy znajduje się wiele atrakcji, takich jak możliwość zorganizowania nurkowania i jednodniowych wycieczek na wyspy Kornati oraz wypożyczalnia łódek, dzięki którym pobyt w Murter będzie jeszcze bardziej interesujący.

Slanica jest również atrakcyjna podczas spacerów w godzinach wieczornych ze względu na spektakularny widok na rozcięte wyspy Kornati i niezapomniany zachód słońca. Polecamy tanie, ale dobrej jakości prywatne zakwaterowanie w Murter, gdzie można znaleźć tanie apartamenty, najlepszą opcją na beztroskie rodzinne wakacje. Jesteśmy pewni, że spędzicie wspaniałe chwile z najbliższymi na jednej z najbardziej atrakcyjnych plaż w Murter i Środkowej Dalmacji.

Plaża Slanica - Murter, Chorwacja
Plaża Slanica - Murter, Chorwacja
Plaża Slanica - Murter, Chorwacja

Šibenik - Dalmacja - Klimat i prognoza pogody

Šibenik - Dalmacja Prognoza pogody

Dalmacja jest historycznym regionem w Chorwacji, który rozciąga się od Zadaru i góry Velebit na północy do Dubrownika i Konavli na południu Chorwacji. W prawie całej Dalmacji dominuje typowy śródziemnomorski klimat z suchym, słonecznym i gorącym latem, łagodnymi i deszczowymi zimami. W zagłębiu dalmatyńskim (Dalmatyńska Zagora) dominuje klimat submed śródziemnomorski, który różni się od typowego klimatu śródziemnomorskiego, ponieważ zimy są nieco chłodniejsze, a lata są zwykle nieco gorętsze od średniej. Dzięki mnóstwu słońca i ciepła dominują typowe rośliny zimozielone; dąb szypułkowy, sosna Aleppo, sosna czarna dalmatyńska i uprawy rolne; oliwki, figi i winnice.

Region Sibenik charakteryzuje się tym, że w pobliżu Rogoznicy leży Rt Ploče, granica północnej i środkowej Dalmacji. Tutaj często dochodzi do kolizji różnych mas powietrza, a także północnych i południowych wiatrów, bora i jugo. Region ten charakteryzuje się również obfitością słońca, czystego nieba i przyjemnej temperatury morza. Szybenik i okolice, a także archipelag Šibenik, są często celem turystów poszukujących przyjemnych i niezapomnianych wakacji w słynnych kurortach turystycznych, takich jak Vodice i Primošten. Jakość i czystość morza jest charakterystyczna dla całego wybrzeża Dalmacji, zwłaszcza wysp dalmatyńskich ze względu na stosunkowo niską gęstość zaludnienia i niedorozwój przemysłu. Wiele plaż Dalmacji jest nosicielami niebieskiej flagi - symbolem czystości, jakości usług i ekologicznie zachowanego środowiska.

Poniżej znajduje się wykres ze średnią maksymalną i minimalną dzienną temperaturą powietrza i temperaturą wody w Šibeniku, która najlepiej odzwierciedla przyjemny śródziemnomorski klimat.

Średnia temperatura powietrza - Šibenik - Dalmacja
Średnia temperatura morza - Šibenik - Dalmacja
Ostatnio dodane zakwaterowanie w regionie Šibenik - Dalmacja
Apartament Vrulje

od 150 €

Apartament Daniela
Apartament Kumanović

od 60 €

Apartament Filip i Karlo

od 70 €