Najpiękniejsze jaskinie w ChorwacjiChociaż Chorwacja jest miejscem turystycznym najbardziej znanym z pięknych plaż i jasnego błękitnego morza, miłośnicy jaskiń z pewnością wiedzą o tym, że w Chorwacji jest około dziesięciu tysięcy znanych jaskiniach. Jednak z całkowitej liczby jaskiń, tylko czterdzieści są otwarte dla gości. Wszystkie jaskinie w Chorwacji są chronione prawem, a wizyta jest dozwolona tylko w przypadku uzyskania zezwolenia na badania lub do celów turystycznych, dlatego nie zaleca się indywidualnych wizyt bez oficjalnego towarzyszenia.


Jaskinia Odyssey - wyspa Mljet

Jaskinia Odyssey - wyspa Mljet

Jaskinia Odyseusza znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy Mljet. W miesiącach letnich, kiedy słońce jest najsilniejsze w morzu, powstaje spektakularny spektakl kolorowy, który jest szczególnie interesujący dla prawdziwych miłośników piękna przyrody. Dostęp do jaskini z morza jest możliwy dzięki małej łodzi lub pływaniu. Wejście ma tylko pięć metrów szerokości, a wysokość 1 metra i pół, podczas gdy dostęp do lądu jest ułatwiony przez improwizowane schody. Znajdź niedrogie apartamenty i kwatery prywatne na wyspa Mljet .


Niebieska jaskinia, wyspa Bisevo

Niebieska jaskinia, wyspa Bisevo

Jaskinia Niebieska to jaskinia morska, która znajduje się w zatoce Balun po wschodniej stronie wyspy Biševo, około 8 km od Komižy na wyspie Vis. Dostęp do jaskini jest możliwy dzięki niewielkiej łodzi wiosłowej przez zewnętrzne sztucznie pogłębiane wejście. Przez otwór podwodny po południowej stronie jaskini, część dnia przechodzi światło słoneczne odbijające się od dołu i oświetlające jaskinię z efektem niebieskiego zabarwienia. Jaskinia nadaje się do nurkowania. Wyspa Biševo jest najbliżej wyspy Vis, gdzie można pozostać w mieście Vis po wschodniej stronie wyspy lub w Komiza na zachodzie stronie wyspy.


Jaskinie Barac - Plitvice

Jaskinie Barac - Plitvice

Jaskinie Barac składają się z trzech jaskiń położonych około 6 kilometrów od Rakovicy, w pobliżu Jezior Plitwickich. Zwiedzanie jaskini jest organizowane z przewodnikiem, który zapozna Cię z tajemnicami tych pięknych jaskiń. Wizyta trwa około godziny i jest dostępna w języku chorwackim, angielskim i niemieckim. Wizualny spektakl dodatkowo dodaje światło lodu, które podkreśla piękno tej jaskini. Oprócz bogatych dekoracji jaskini, jaskinie Barac są znane ze swoich archeologicznych znalezisk prehistorycznych obiektów pochodzących z VII wieku pne. Bogata i zróżnicowana oferta zakwaterowania prywatnego można znaleźć w Jezior Plitwickich , jeśli Wybierasz się odwiedzić ten interesujący podziemny świat.


Jaskinia Vrelo - Fužine

Jaskinia Vrelo - Fužine

Jaskinia Vrelo w Fužine według niektórych przewidywań ma około 3,5 miliona lat i została odkryta przez przypadek w połowie ubiegłego wieku. Długość jaskini wynosząca zaledwie 300 metrów sprawia, że jest to jedna z mniejszych jaskiniach, ale bogactwo dekoracji jaskini wyróżnia ją z innych jaskiń w Chorwacji. W jaskini jest źródłem wody i naturalnego jeziora, które czyni go wyjątkowym. Jaskinia Vrelo została zaprojektowana do turystyki pieszej i oświetlona pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Biorąc pod uwagę, że jest to bardzo łagodny strom, jest idealny do wizyt dla dzieci i starszych osób. Prywatne zakwaterowanie w romantycznej Fužine pozwoli Ci zrelaksować się w czystym powietrzu, pozostawiając Zajęty codziennością i zwiedzanie tej pięknej jaskini!


Cerovac jaskinie - Lika

Cerovac jaskinie - Lika

Do najbardziej znanych jaskini w Chorwacji należą jaski Cerovac położone w południowej części Parku Przyrodniczego Velebit. Jaskinie Cerovac leżą w południowej części Parku Narodowego Velebit i reprezentują największy kompleks jaskini w Chorwacji. Najsłynniejsze jaskinie to: Górne jaskinie, o długości około 1.200 m, a Dolna jaskinia, o długości około 2.400 m. Dostęp do jaskiń w celach turystycznych jest możliwy, a goście mogą korzystać z wyjątkowo bogatych dekoracji jaskiniowych. Również w jaskiniach znajdują się ludzkie kości i szczątki niedźwiedzia jaskini. Cerovac jaskinie są chronione jako geologiczny pomnik przyrody. Do zwiedzania wymagane jest wcześniejsze ogłoszenie, a wycieczka trwa około godziny. Najbliższym miejscem, gdzie można znaleźć niedrogie zakwaterowanie prywatne, jest Gračac , z siedzibą w hrabstwie Zadar , A tylko 20 km od Adriatyku.


Jaskinia Veternica - Zagrzeb

Jaskinia Veternica - Zagrzeb

Jaskinia Veternica znajduje się w pobliżu Zagrzebia, w południowo-zachodniej części Parku Krajobrazowego Medvednica. Chociaż długość jaskini wynosi ponad siedem tysięcy metrów, co czyni go jedną z najdłuższych jaskiniach w Chorwacji, to część turystów jest tylko 380 metrów. W części toristycznej jaskini znajdują się zjawiska geomorfologiczne - wydmy, formy erozji, pozostałości wymarłych niedźwiedzie jaskini, skamieniałości i podobnych zjawisk naturalnych. Zagrzeb szybko staje się coraz popularniejszym miejscem turystycznym dzięki bogatemu i zróżnicowanemu ofertowi turystycznemu Przez cały rok i oferuje liczbę apartamentów i pokoi w prywatnych kwaterach, które są oferowane do codziennego wynajmu.


Jaskinia Lokvarka - Lokve, Gorski kotar

Jaskinia Lokvarka - Lokve, Gorski kotar

Jaskinia Lokvarka znajduje się w samym sercu kotliska Gorskiego, pięknej, zielonej oazy, usytuowanej pomiędzy Rijeką i Zagrzebiem, gdzie istnieje harmonijna współistnienie człowieka i przyrody. Biorąc pod uwagę, że nie ma naturalnego wejścia do niej, zwyczajna grota Lokvarki została odkryta zupełnie przypadkowo, gdy wykopano wapień na początku XX wieku. Ze względu na jego niezaprzeczalne piękno, jest uważana za jedną z najpiękniejszych jaskiniach chorwackiego krasa. Istnieje sześć poziomów, z których cztery są otwarte na wizyty turystyczne. Jego długość wynosi około 1.179 m, jej głębokość wynosi około 275 metrów, a od około 75 metrów od początku do końca, jest to najgłębszy obiekt speleologiczny w Chorwacji, który jest przeznaczony na wizyty turystyczne. Temperatura gleby i powietrza w jaskini wynosi około ośmiu stopni przy dużej wilgotności. Wiek dekoracji szafranowej szacuje się na około 20 000 lat, a wiek jaskini jest jeszcze większy. Jaskinia Lokvarka znana jest również z bogatej fauny i ma ponad trzydzieste jaskiniowe zioła. Większość organizmów znalezionych w jaskini jest gatunkami endemicznymi. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić to piękno przyrody, można znaleźć niedrogie zakwaterowanie w uroczej małej wiosce Lokve , gdzie można spędzić przyjemne wakacje otoczone nienaruszoną przyrodą.


Manita peć - Starigrad Paklenica

Manita peć - Starigrad Paklenica

Paklenica Park Narodowy położony jest w południowej części Velebit na powierzchni poniżej 100 km2. Manita peć jest jedyną jaskinią zorganizowaną dla zwiedzania turystów i znajduje się w rejonie NP Paklenica. Otworzyła swoje drzwi w 1937 roku, kiedy to zostało zorganizowane dla zwiedzających, a jego zwiedzanie trwa około pół godziny i jest możliwe tylko z przewodnikami. To jest około półtorej godziny drogi od parkingu w Velika Paklenica, a wejście do samej jaskini znajduje się na wysokości 570 metrów nad poziomem morza. Oprócz swojej przestronności, Manita Peć jest bogata w ozdoby jaskini, które różnią się w zależności od formy i sposobu postawy, najczęstszymi są stalagmity, stalaktyty, słupy (stalagata) i kaskady jaskini. Jaskinia jest bogata w podziemne fauny, zwłaszcza z wieloma różnymi rodzajami nietoperzy. Biorąc pod uwagę, że w miesiącach letnich około dziewięciu stopni wewnątrz, konieczne jest noszenie odpowiedniej odzieży. Punktem wyjścia do zwiedzania jaskini i całego parku narodowego Paklenica jest Starigrad - Paklenica Gdzie można znaleźć kwatery prywatne w apartamentach, pokojach i domkach letniskowych.


Tagi: Groty, jaskinie, Chorwacja

Chcielibyśmy usłyszeć wasze komentarze, historie i doświadczenia w Chorwacji w komentarzach poniżej


Wybrana oferta apartamentów i kwater prywatnych w Chorwacji