Sielanka zimowa w Gorskim kotarzeGorski Kotar, region w Chorwacji, którego naturalne piękno i potencjał wciąż nie są w pełni rozpoznawane i doceniane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Region należy do powiatu Primorje-Gorski Kotar i jest w rzeczywistości ogniwem łączącym kontynentalną i śródziemnomorską Chorwację. To tylko godzina jazdy od stolicy Zagrzebia i tylko dziesięć minut jazdy od najbliższych miejsc na chorwackim wybrzeżu. Obejmuje kilka głównych miejsc, takich jak Delnice, Fužine, Skrad, Vrbovsko, Lokve, Mrkopalj, Čabar, Lič, Ravna Gora, Brod Moravica.

Jest to zdecydowanie miejsce, w którym można odpocząć od tętniącego życiem miasta lub znaleźć schronienie, w którym latem można przynajmniej na krótko ukryć się przed turystami na Adriatyku. Moim powodem do odwiedzin była ucieczka od stresującego trybu życia w Zagrzebiu. Kiedy dotarliśmy do Lokve, otoczyła nas zimowa idylla i bardzo niewiele osób na ulicach, dokładnie to, czego szukaliśmy. Lokve znane jest przede wszystkim z jeziora Lokvarsko, które jest ulubionym obszarem miejscowych rybaków, ale także miejscem kąpieli dla pływaków w cieplejszych miesiącach letnich. Zimą zmienia się w jezioro otoczone śnieżną bielą, a spacer wokół niego jest idealną terapią antystresową. Możesz mieć szczęście i zobaczyć jelenia, który szuka żywności lub zauważyć znak, który przybrał kształt serca.

Lokve

W Lokve znajduje się ciekawe muzeum, Muzeum Żaby. Muzeum ma kilka jednostek. Pierwszy dotyczy części z żywymi żabami, które żyją w pobliskim jeziorze. Drugi jest edukacyjny, ponieważ pokazuje pełny rozwój żaby. W muzeum znajdują się również drapieżniki, które zagrażają populacjom żab, a następnie egzotyczne żaby z całego świata, a także szczególnie cenne żaby, pamiątki i zabawki z całego świata, a także wyjątkowa "Blood Frog". Godziny pracy muzeum są codziennie od 7:00 do 19:00, a cena biletu jest symboliczna 10 kun. Niestety w Lokve nie ma oferty gastronomicznej, przynajmniej w miesiącach zimowych. Jeśli zgłodniejesz, możesz udać się do pobliskiego Fužine, lub możesz znaleźć jedzenie w Mrzlicy. Nie będziesz mógł wybrać zbyt wiele, ale z przyjazną kelnerką, która tam pracuje i zimową idyllą dookoła ciebie, kawałek wieprzowiny i frytek będzie jak najlepszy stek w najlepszej restauracji.
Zakwaterowanie w przeciwieństwie do jedzenia nie jest tak trudne do znalezienia. Większą ofertę znajdziesz w miesiącach wiosenno-letnich, ale także w miesiącach zimowych są mieszkańcy, którzy z przyjemnością ogrzeją dodatkowy pokój lub mieszkanie dla Ciebie. Nasz wybór padł na apartamenty Potok, które znajdują się przy wjeździe do Lokve. Właściciel przygotował nam miłe powitanie z domową brandy i ciepłym apartamentem, który jest niezwykle doceniany w mroźnych zimowych miesiącach Gorskiego Kotaru. Wysoce zalecane do wygodnego zakwaterowania w przystępnych cenach.

Fužine

Reszta wakacji w Gorskim Kotarze trwała nadal w Fužine, miejscu, które z pewnością przykuwa twoją uwagę podczas jazdy autostradą Zagrzeb-Rijeka. Fužine charakteryzuje się bogactwem wody i tutaj znajdują się trzy sztuczne jeziora: Bajer, Lepenica i Potkoš. Jezioro Bajer jest najstarszym z wymienionych jezior, wokół którego znajduje się atrakcyjna 6-kilometrowa promenada, która kieruje licznymi rowerzystami i spacerowiczami. W pobliżu promenady znajduje się jaskinia Vrelo, która jest jedyną jaskinią w Chorwacji, przez którą przepływa podziemna woda. Ma tylko 300 m długości, a jego trasa z profesjonalnym doradztwem trwa tylko piętnaście minut. Ważne jest, aby pamiętać, że jaskinia nadaje się również dla wózków inwalidzkich. Cena biletu wynosi 30 kun, a godziny pracy w miesiącach zimowych w soboty i niedziele od 13:00 do 16:00.

Vrelo

W przeciwieństwie do Lokve, Fužine jest bardziej rozwiniętym regionem turystycznym oferującym szeroki zakres treści kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i gastronomicznych. Fužine tradycyjnie organizuje półmaraton około czerwca we wszystkich trzech zbiornikach wodnych, a obywatele biegają wokół jeziora Bajer. Oferta gastronomiczna jest bogata. Ale w moich poprzednich wizytach w Fužine odwiedziłem restaurację i hotel Bitoraj, który ma doskonałą ofertę mięsa i moją ulubioną zupę chrzanu. Posiłek najlepiej zakończyć na leśnym strudlu. Jedynym zastrzeżeniem dla restauracji jest zła kawa, która mam nadzieję zmieni.
Fužine zapraszają do odwiedzenia tego pięknego regionu Chorwacji, gdzie można odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody, a zakwaterowanie jest łatwe do znalezienia w pokojach i apartamentach, części kwater prywatnych, gdzie można spotkać mieszkańców i ich zwyczaje.

Tagi: Gorski kotar, turystyka, Fužine, Lokve

Chcielibyśmy usłyszeć wasze komentarze, historie i doświadczenia w Chorwacji w komentarzach poniżej


Wybrana oferta apartamentów i kwater prywatnych w Chorwacji