Oryginalne pamiątki chorwackie

Original Croatian souvenirs

Podczas naszych podróży i wizyt w nowych miejscach najczęściej kupujemy pamiątkę, która przypomina nam o szczęśliwych wspomnieniach i jakości spędzonych czasach w jakimś miejscu przeznaczenia od czasu do czasu. Chorwacja i inne kraje mają dużą liczbę autochtonicznych pamiątek, które różnią się od popularnych pamiątek turystycznych, które można kupić w prawie każdym sklepie, na przykład koszule, czapki, figurki, magnesy lodówki, kubki, szklanki i podobne pamiątki. Poniżej znajdują się jedne z najbardziej znanych unikalnych pamiątek, jakie można kupić podczas wakacji w Chorwacji.


Koronka


Koronka

Koronka związana jest z ludźmi z tradycyjnej chorwackiej wioski i zachowała tradycję do dziś, stanowiąca znaczną część chorwackiego dziedzictwa etnograficznego. Początkowym celem lakierowania była dekoracja tradycyjnej odzieży damskiej, ale w niektórych regionach tradycja koronek została opracowana przez instytucje oferujące kursy, warsztaty i szkoły, w których zostały wykonane wyroby koronkowe. Z biegiem czasu Chorwacja rozwinęła trzy centra produkcji koronek - wyspy Pag, wyspy Hvar i Lepoglava w chorwackim Zagoriu. Dziś produkcja koronek jest przede wszystkim wykorzystywana w celach komercyjnych i różnorodnych unikatowych kreacjach, takich jak stoły, obrazy, dekoracje, obramowania i inne produkty.


Licitar


Licitar

Tradycja dokonywania Licitar w Europie sięga średniowiecza, a na chorwackim terytorium, w części kontynentalnej, wzrosła w XVIII wieku. Licitar to ciasto słodkie ciasto wytłaczane do form ręcznie robionych, barwionych owocowymi kolorami (z których najbardziej żywy jest czerwony kolor) i ozdobiony małymi lustrami i podobnymi ozdobami. Mimo, że są wykonane w różnych kształtach, prawdopodobnie najbardziej znanym jest czerwone serce licitarne, ponieważ chłopcy z Chorwacji tradycyjnie ofiarowali kobiece klamerki w kształcie serca, aby pokazać swoją miłość. Serce Licitar często używane jest jako ozdoba choinek i zakorzenione w chorwackiej kulturze, wyraźnie wskazane przez fakt, że o tym pisze się balet. Jako taki Licitar jest uważany za jeden z chorwackich symboli i idealny autochtoniczny upominek.


Produkty lawendy


Produkty lawendy

Dzięki położeniu geograficznemu i klimacie śródziemnomorskim Chorwacja jest idealnym miejscem do wzrostu lawendy. Kwitnie lawendę na początku lata, gdy pola lawendy są malowane w jasnym kolorze fioletowym. Najczęstszym stosowaniem lawendy jest produkcja Lavender Essential Oil stosowanego w przemyśle kosmetycznym. Lavender jest również używany jako przyprawa w kulinarnych lub herbatę. Dzisiaj lawenda jest często zapakowana w małe zapachy, które sĘ ... idealnym prezentem lub pamiątkĘ ..., która przywróci wspomnienia i zapachy wakacji spędzonych w Chorwacji. Produkty lawendy obejmują również mydło, szampon i sól morską z zapachem lawendy, a także ze względu na jej właściwości lecznicze jest stosowany w medycynie i aromaterapii.


Pamiątki z kamienia Brac


Pamiątki z kamienia Brac

Wnętrze wyspy Brac składa się z białego kamienia (marmuru), znanego jako kamień Brac. Wyspiarze zabierają kamień w kamieniołomach od czasów starożytnych. Silny związek między mieszkańcami Brac a kamieniem znajduje odzwierciedlenie w tym, że kamień jest podnoszony, a nie wydobywany. Fakt, że w tym kamiennym budynku wybudowano wiele zabytkowych budynków, zarówno w Chorwacji, jak i na całym świecie, opowiada nam o jego jakości. W Chorwacji najbardziej znane budynki zbudowane z kamienia Brac to trzy zabytki pod ochroną UNESCO - Pałac Dioklecjana w Splicie, katedry w Szibeniku i Trogirze. Najsłynniejsze budynki świata, zbudowane z kamienia Brac to Biały Dom w Waszyngtonie i Parlament w Budapeszcie i Wiedniu. Oprócz architektury, popularne wśród turystów są pamiątki i produkty z kamienia Brač, takie jak zegary ścienne, figurki, świeczniki, serca, biżuteria, wisiorki, sztućce itp.


Šestine parasol


Šestine Parasol

Parasol Šestine jest rozpoznawalny przez bawełnianą szmatę z odważnym, czerwonym kolorem zszytym kolorowymi pasami, które dają wrażenie słońce oprawione w tęczę. Wykonany jest z ręcznie robionego kasztanu, drewnianego drutu i metalu. Parasol Šestine jest integralną częścią kostiumu Šestine, który został zużyty do lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy przestał być używany w życiu codziennym. Dziś szlafetki Šestine przeważnie noszone są na festiwalowych uroczystościach i festiwalach, a parasole Šestine są wykorzystywane jako parasole na rynku Dolac w Zagrzebiu. Nazwa pochodzi z przedmieścia Zagrzebia - Šestine, w zależności od rodzaju zasiłku, że mieszkańcy obszaru musieli zapłacić co sześć dni w tygodniu. Šestine parasolka otrzymała etykietę dla "oryginalnego chorwackiego" produktu z Chorwackiej Izby Handlowej.


Produkty ekologiczne i gastro


Produkty ekologiczne i gastro

Ze względu na różnorodność chorwackiego regionu Dalmacja, Istria, Lika, Gorski kotar, Slawonia, Podravina i Baranja, produkty ekologiczne obejmują dużą liczbę różnych przypraw i przekąsek, które są unikalne dla tych obszarów. Poniżej wymieniono niektóre produkty ekologiczne, na które na pewno będziesz cieszyć się: domowej roboty brandy i likierów o różnych smakach (barberry, śliwka brandy, wiśnia, likier i podobne), lokalne wina (białe, czarne, róże), dżem z suchych fig ...


Tagi: Pamiątki, Chorwacja, turystyka

Chcielibyśmy usłyszeć wasze komentarze, historie i doświadczenia w Chorwacji w komentarzach poniżej