Jeziora Bacińskie - Oaza w krasie Dalmacji!Nadchodzi lato. Jest to okres, w którym większość z nas wyjeżdża na tak długo oczekiwane wakacje. To są te dwa, trzy tygodnie w roku, kiedy chcemy, aby nasze życie było wolne od stresu i pośpiechu. "Słońce, morze i książka to jedyne rzeczy, których potrzebuję" - to moje zwykłe przemyślenia przed wyjazdem na wakacje. Ale gdy tylko wchodzę na zatłoczone Adriatyckie plaże, zdaję sobie sprawę, że to nie wystarczy. Spokojne miejsce bez zbyt wielu ludzi i turystów jest tym, czego naprawdę potrzebuję!

Tę oazę odkryłem latem tego roku, na południu chorwackiego wybrzeża Adriatyku, a dokładniej w okręgu Dubrovnik-Neretva. Nie ma tłumów ani zbyt wielu ludzi. Jest to miejsce, w którym znajdziesz swoje miejsce w cieniu lub ciesząc się słońcem, orzeźwiając w przejrzystej wodzie jezior i czytając książki w ciszy i spokoju. Świerszcze to prawie jedyne żywe stworzenia, które mogą zakłócić spokój. Tutaj będziesz mógł cieszyć się różnymi sportami wodnymi - pływaniem, pływaniem kajakiem itp. Co więcej, możesz wziąć lekcje surfowania z wiosłem tutaj. Jeśli marzysz o takich wakacjach, odwiedź jeziora Baćina! Wierzę, że te jeziora są nieznane większości z was, dlatego przedstawiam wam kilka informacji na temat tej idylli w powiecie Dubrovnik-Neretva.

 

Jeziora Bacińskie - Dalmacja

 

Jeziora Bacińskie znajdują się w Baćinie, niewielkim miejscu w pobliżu miasta Ploče (gdzieś pomiędzy Makarską i Dubrownikiem). Składa się z sześciu połączonych i jednego oddzielnego jeziora; Voćuša (lub Oćuša), Trniševo (lub Crniševo), Podgora, Sladinac, Vranjak (lub Vrbnik), Vitanj i Plitko.

Są to jeziora słodkowodne, chociaż istnieją również źródła bezpośrednio połączone z morzem. Jeziora są kryptodepresyjne, co oznacza, że dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza. Na jeziorach znajdują się trzy małe wysepki. Jeziora mają wyjątkową walor przyrodniczy, ponieważ zamieszkała tam duża liczba chronionych, a nawet endemicznych gatunków roślin i zwierząt.
Możesz również spędzić wakacje w pobliżu jezior, ponieważ Baćine oferuje prywatne zakwaterowanie w apartamentach i obozach. Jeśli jesteś przyzwyczajony do kampera lub namiotu, przy jeziorze są 2 obozy. Jeśli nie jesteś tego typu osobą, w Baćine jest kilka apartamentów i pokoi. Ponieważ nie ma sklepu, zakupy spożywcze są możliwe w pobliskim mieście Ploče lub w jednym z miast Riwiery Makarskiej.

Jeśli odwiedzisz jeziora Baćina w połowie sierpnia, a dokładniej w drugą sobotę sierpnia, nie przegap tradycyjnego maratonu Neretva. Amatorska rywalizacja sportowa na małych łodziach (tradycyjne historyczne łodzie) w delcie Neretwy. Wyścig rozpoczyna się pod mostem w Metković i kontynuowany jest wzdłuż rzeki Neretva przez miejsca: Kula Norinska, Krvavac, Opuzen, Komin, Banja, Šaric Struga. Rogotin, Čeveljuša, Stablina i kończy się w miejscowości Ploče, gdzie rzeka wpada do Morza Adriatyckiego. Długość trasy wynosi 22 500 metrów.

 

Jeziora Bacińskie - Dalmacja

 

Wszystko to są miejsca, które tworzą deltę Neretwy. W przeciwieństwie do tradycyjnego dalmatyńskiego krasu, który ma niewiele żyznej ziemi, Delta Neretwy jest obszernym obszarem ziemi uprawnej głównie dla rolnictwa. Znane arbuzy Neretwy i owoce cytrusowe (pomarańcza, cytryna, mandarynka) są najważniejszymi produktami rolnymi tego obszaru. Jadąc doliną wzdłuż rzeki i drogi, znajdziesz większą liczbę straganów, gdzie możesz kupić różne produkty domowe, owoce i warzywa.

Jeśli spędzasz wakacje na Riwierze Makarskiej lub wybierasz się na Pelješac lub Dubrownik, koniecznie odwiedź małą miejscowość Baćine i jeziora Baćina. Wybierz się na wycieczkę po jeziorach albo łodzią, kajakiem lub wiosłem i odśwież się pływając w jeziorach! Nie będziesz zawiedziony! Być może spodoba ci się tutaj tak bardzo, że Twój powrót do Makarskiej lub dalsza podróż do Dubrownika zostanie przełożona.

Tagi: Jeziora Baćina, Ploče, Neretva, Dalmacja

Chcielibyśmy usłyszeć wasze komentarze, historie i doświadczenia w Chorwacji w komentarzach poniżej


Wybrana oferta apartamentów i kwater prywatnych w Chorwacji