Podstawowe informacje o Chorwacji

Dlaczego warto odwiedzić Chorwację i zarezerwować apartament, pokój lub dom wakacyjny bezpośrednio u właścicieli poprzez apartamenty-chorwacja.com.pl?

O Chorwacji

Republika Chorwacji jest uważana za jedno z najpiękniejszych krajów na świecie, które zasługuje na swoją pozycję geograficzną. Chorwacja zajmuje największą część wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego, które w ramach Morza Śródziemnego przenika najgłębiej w głąb Europy. Chorwacka linia brzegowa i liczne wyspy cieszą się większością wybrzeża Adriatyku. Wąskie pasmo górskie Dinara oddziela śródziemnomorski region kraju od jego środkowoeuropejskiej części kontynentalnej, która rozciąga się od wschodnich krańców Alp na północnym zachodzie do brzegów Dunaju na wschodzie, obejmując południową część żyznych nizin panońskich .

Morze Adriatyckie

Intensywnie niebieskie Morze Adriatyckie ma 783 km długości, z czego całkowita linia brzegowa łącznie z wyspami ma długość 7868 km, a chorwacka część stanowi aż 74%, czyli 5 835 km, jest prawdziwym ucieleśnieniem najwyższej jakości Morza Śródziemnego . Jeśli chcesz dokładnych liczb: przejrzystości i jasności na pełnym morzu sięgającej 56 m, a wzdłuż wybrzeża do głębokości 5 m. Głębokość morza na północy wzdłuż linii brzegowej Istry wynosi do 50 m głębokości, podczas gdy na wyspie Palagruža dochodzącej do głębokości 250 m, w pobliżu najdalszej wyspy Jabuka, sięgającej do 1300 metrów głębokości. Średnia temperatura morza w lecie wynosi od 22-27 ° C do najniższej temperatury zimowej około 7 ° C, a na wiosnę przyjemne 18 ° C.

Klimat

Chorwacja ma trzy strefy klimatyczne. Wnętrze jest umiarkowanie ciepłe i deszczowe, podczas gdy najwyższe szczyty Chorwacji mają klimat górski, który obejmuje opady śniegu. Tereny wzdłuż wybrzeża Adriatyku charakteryzują się przyjemnie łagodnym klimatem śródziemnomorskim z dużą ilością słonecznych dni, lata są gorące i suche, a zimy łagodne i mokre. Średnia temperatura w kontynentalnym wnętrzu wynosi od stycznia -2 do 0 ° C, z nieco niższymi temperaturami na najwyższych wysokościach; W sierpniu około 20 ° C, przy około 12 ° C na najwyższych wysokościach. Średnia temperatura na wybrzeżu (wybrzeże Adriatyku) wynosi od stycznia -5 do 9 ° C, od sierpnia -22 do 25 ° C. Temperatura morza zimą wynosi 12 ° C, a latem około 25 ° C.

Kultura i historia

Jeśli interesują Cię dni starożytności, powinieneś zacząć od rzymskiego amfiteatru w Puli, poprzez Zadar i jego forum - największe wykopane forum na wschodnich brzegach Adriatyku - a następnie do wspaniałego pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie. Spaceruj przez czas, od przedromańskiego kościoła św. Duje w Zadarze z IX wieku, do świata romańskiego, który jest magicznym zabytkiem Trogiru, lub wysp Krk i Rab. Śledź okres gotycki w Zagrzebiu, Pazin lub na przykład miasto Ston na półwyspie Pelješac. Odkryj renesans w Osorze na wyspie Cres, w katedrze w Szibeniku, na wyspach Hvar i Korčula, a na końcu na jedyne Dubrownik. Miasta Varaždin, Bjelovar i Vukovar świecą blaskiem baroku, a dziedzictwo XIX wieku jest w najlepszym wydaniu w Rijece, Osijeku i oczywiście w centrum Zagrzebia.

Waluta

Oficjalną walutą w Chorwacji jest kuna (1 kuna = 100 lipa). Obcą walutę można wymieniać w bankach, kantorach, urzędach pocztowych oraz w większości biur informacji turystycznej, hoteli i kempingów. Karty kredytowe (Mastercard, Visa, American Express i Diners) są akceptowane w prawie wszystkich hotelach, marinach, restauracjach, sklepach i bankomatach.

Zapraszamy do odkrywania i cieszenia się pięknem Chorwacji, jej łagodnego klimatu, krystalicznie czystych wód, pięknych plaż i dziewiczej przyrody połączonej z bogatą historią i dziedzictwem kulturowym, wyśmienitą kuchnią i dobrymi winami, ale przede wszystkim ciepłymi i przyjaznymi mieszkańcom.

Prezentacja wideo Chorwacja

Źródło informacji:

REPUBLIKA CHORWACJA

Ustrój polityczny - demokracja parlamentarna
Język urzędowy – chorwacki
Ludność – 4.429.078
Powierzchnia - 56.594 km2
Stolica - Zagreb
Długość linii brzegowej - 5835 km
Liczba wysp - 1185 (47 zamieszkanych)
Najwyższy szczyt – Dinara (1831m)
Walut – kuna (1kn = 100 lipa)
Chorwacki bander

Śledź nas
Reklama