Wyspy Zlarin i Prvić - ukryte klejnoty archipelagu szybenickiego


23.11.2018.


Planujesz odwiedzić stare chorwackie miasto Šibenik lub spędzisz urlop w jednym z miejsc na Riwierze Šibenik i myślisz o tym, co odwiedzić? Czy chciałbyś spędzić wakacje bez samochodów, smogu, hałasu i wielu ludzi? Mamy dla ciebie propozycję! Chociaż wyspy Šibenik są mniej znane i rzadziej odwiedzane niż wyspy na południowym Adriatyku, czy na przykład na Kvarnerze, mają swój urok. Wyspy Zlarin i Prvic, jedna z wysp tworzących archipelag Sibenik, znajdują się najbliżej lądu. Obie wyspy są stosunkowo małe i można je bardzo łatwo chodzić. Tutaj nie ma ruchu, ponieważ samochody są zabronione. Idealne miejsca na jednodniowe wycieczki z Vodic, Tribunj, Šibenik, Brodarica, Grebaštica, Primošten lub Rogoznica lub z jednego z miejsc na Riwierze Sibenik. Poza codziennymi wycieczkami, wyspy te są idealnym miejscem dla tych, którzy chcą spędzić wakacje w ciszy i spokoju w otoczeniu czystej natury i czystego morza. Statek Tijat, który znajduje się w porcie Sibenik, zabierze Cię na te wyspy. Po opuszczeniu przez Tijat portu Šibenik w drodze do Zlarinu, minie imponująca twierdza, która wygląda jak pływająca na wodzie forteca św. Mikołaja. Twierdza św. Mikołaja, wenecki fort zbudowany w połowie XVI wieku przy wejściu do kanału Św. Ante, wąskie przejście nadmorskie, które prowadzi do Šibenika. Ze względu na swoje imponujące i defensywne znaczenie w historii, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zlarin

Osada Zlarin na wyspie Zlarin jest pierwszą stacją, po której Tijat przybywa po Sibeniku. Ta osada jest również jedyną osadą na wyspie. Jak tylko staniesz na wyspie, poczujesz się tak, jakbyś wkroczył w zupełnie nowy, beztroski świat. Miejsce otoczone jest wysokimi cyprysami i sosnami, dzięki czemu można łatwo znaleźć odświeżenie w środku lata. Oprócz okrzyków ludzi, którzy wędrują po porcie, albo witają lub towarzyszą swoim sąsiadom na promie, dzwonieniu kościelnych dzwonów i szczekaniu psa, nic nie może przeszkodzić temu idyllicznemu pokojowi na wyspie. Nie usłyszysz nawet odgłosów samochodu tutaj, ponieważ dostęp do samochodów na tej wyspie jest zabroniony. Cała wyspa pokryta jest gęstą zieloną śródziemnomorską roślinnością i słusznie nazywa się Zielona Wyspa. Ma wiele ścieżek do spacerów lub wycieczek rowerowych i odkrywania wnętrza wyspy lub licznych ukrytych zatoczek i plaż.

Na Zlarinie jest kilka atrakcji. Pierwszym, zauważonym po przybyciu na wyspę, jest kościół parafialny pw Wniebowzięcia NMP. W jego wnętrzu znajdują się relikwie św. Wawrzyńca, obrońcy wyspy Zlarin. We wnętrzu tego miejsca znajduje się wieża zegarowa Leroj.
Dla wielu wyspa jest znana z koralowców. Mieszkańcy Zlarin byli znani z produkcji biżuterii koralowej z XV wieku, kiedy sprzedali większość swoich produktów Włochom. Chociaż aktywność ta znacznie zmniejszyła się na wyspie, dziś nadal można kupić biżuterię z korala na Zlarin.

Zakwaterowanie na wyspie Zlarin jest oferowane wyłącznie w apartamentach i domach wakacyjnych w ramach prywatnego zakwaterowania rodzinnego i jest najlepszym sposobem poznania gospodarzy oraz bogatej tradycji wyspiarskiej i sposobu życia.

Możesz kontynuować podróż statkiem Tijat. W miesiącach letnich Tijat odwiedza wyspę Zlarin kilka razy dziennie. Przez Šibenik przez Zlarin i Prvić do Vodic kursuje kilka razy dziennie, więc w ciągu jednego dnia możesz odwiedzić obie wyspy. Następny port po Zlarinie jest jednym z dwóch zamieszkałych miejsc na wyspie Prvić, Prvić Luka. Prvić Luka znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy, podczas gdy druga osada na wyspie Šepurine znajduje się po zachodniej stronie.

Prvić

Wyspa Prvić jest pierwsza wzmianka w średniowieczu w pracy Juraj Šižgorić "O zakwaterowanie Ilirija i miasta Šibenik", gdy wyspa służył jako schronienie dla rodzin szlacheckich Sibenik, którzy ukrywali się przed plagą na Prvić. Dziś wyspa (w tym obie osady) ma około 400 mieszkańców.

Wyspa Prvic to mała wyspa o powierzchni zaledwie 2,4 km2. Choć mała, wyspa jest pełna atrakcji (naturalnych i kulturalnych). Przede wszystkim wyspa ta zwana jest także wyspą Faust. Znany chorwacki naukowiec i historyk, Faust Vrančić, który urodził się w Sibenik, spędził dzieciństwo na wyspie. W wiosce Šepurine jego rodzina posiadała barokowy pałac. Chociaż zmarł w Wenecji, chciał zostać pochowany na wyspie Prvic. Więc Faust został pochowany w Kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Prvic Luka. W XIX wieku, w poszukiwaniu skarbów, do kościoła wtargnęli nieznani sprawcy. Znaleźli tylko rzeczy wynalazcy i rozproszyli ich po całej wyspie Prvić. Dziś Centrum Pamięci Fausta Vrančicia znajduje się w pobliżu kościoła. Poprzez Centrum Pamięci można dowiedzieć się o życiu i pracy słynnego naukowca. Centrum Pamięci ma również gry edukacyjne dla dzieci.

Prvić

Pod koniec sierpnia lub na początku września co roku odbywa się Burtiž, regaty ze starymi tradycyjnymi łodziami. Istnieje wiele tras do jazdy na rowerze górskim, biegania lub rekreacji. Ścieżki te przechodzą obok pięknych punktów widokowych z widokiem na inne wyspy archipelagu Šibenik. Zarówno Prvić Luka, jak i Šepurine uchwycą Cię swoim pierwszym urokiem i starymi kamiennymi domami i ulicami, które są intensywnie odnawiane. Ponadto, istnieje kilka pięknych plaż żwirowych, które nie są nawet wypełnione w sezonie letnim, więc będziesz mógł spędzić swój spokojny pobyt tutaj z pachnącymi roślinami śródziemnomorskimi.

Prvić

W Prvic jest tylko jeden hotel, a dokładniej w Prvic Luka. Biorąc pod uwagę, że jest to jedyny obiekt, większość zakwaterowania na wyspie należy do prywatnego zakwaterowania rodzinnego. Wyszukaj kwaterę prywatną na wyspie Prvic i spędź spokojne i przyjemne rodzinne wakacje, weekend lub popołudnie, na pewno wrócimy!

Prvić

Tagi: Archipelag Prvić, Zlarin, Šibenik

Chcielibyśmy usłyszeć wasze komentarze, historie i doświadczenia w Chorwacji w komentarzach poniżej


Wybrana oferta apartamentów i kwater prywatnych w Chorwacji