Aktywności i atrakcje w Chorwacji

Zapraszamy do wypróbowania wszystkich atrakcji i atrakcji oraz przeżycia niezapomnianych, aktywnych wakacji w całej Chorwacji, od krystalicznie czystego Morza Adriatyckiego, przez góry, aż po zielone równiny Slawonii i kontynentalnej Chorwacji!

Jazda rowerem

Jazda na rowerze w Chorwacji

Od ścieżek polnych na makadamie, idealnych dla kolarstwa górskiego i dróg utwardzonych dla łatwej jazdy rowerem dla rodzin, w Chorwacji jest tak różnorodność, że każdy może znaleźć dla siebie idealną trasę rowerową. Jeśli nie możesz zabrać swojego roweru, zawsze możesz go wypożyczyć i rozpocząć niezapomnianą przygodę w górach, na wyspach i chorwackim wybrzeżu.

Żeglarstwo i żegluga

Żeglarstwo w Chorwacji

66 wysp, 652 małych wysp, 389 klifów i 78 raf to ponad tysiąc i jeden powód marzeń o żegludze w Chorwacji. Idealnie podzielone wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku, wyspy nie przekraczają 10 mil morskich w odległościach od lądu i od siebie nawzajem. Z około 1500 zatokami i portami na wyspach i kontynencie, chorwacki Adriatyk jest równie idealny dla żeglowania lub pływania statkiem. 56 nowoczesnych przystani z 16.000 miejsc postojowych i 5 500 miejsc postojowych na sucho dostępnych jest przez cały rok. W większości tych przystani można wynająć żaglówkę lub wziąć udział w profesjonalnych kursach żeglarskich.

Nurkowanie

Nurkowanie w Chorwacji

Rozwinięty podwodny świat Morza Adriatyckiego ma około 50 metrów głębokości na północnym Adriatyku i dociera do około 250 m głębokości w pobliżu Palagruža, a niedaleko od Jabuka osiąga głębokość około 1300 metrów. Doświadczeni nurkowie mogą odbywać zorganizowane wycieczki w poszukiwaniu atrakcji, takich jak atrakcyjna endemiczna flora i fauna Adriatyku lub zatopionych rzymskich galery i okręty wojenne. Początkujący mają możliwość różnych kursów zawodowych i nurkowania.

Rafting

Rafting w Chorwacji

Jeśli szukasz dobrej jakości raftingu w Chorwacji, pamiętaj o nazwach rzek: Kupa, Dobra, Mrežnica, Korana, Una, Zrmanja i Cetina. Liczne zorganizowane wycieczki raftingowe w Chorwacji to przewodnik i cały niezbędny sprzęt dla każdego członka załogi. Według stopnia trudności, chorwackie rzeki generalnie mają trzeci stopień i tylko wyjątkowo w niektórych częściach rzek, Dobra i Una mają czwarty stopień, co oznacza wysoki stopień technicznej gotowości i możliwości. Rafting może być także zabawą i relaksem dla całej rodziny, na przykład na rzece Cetina w Dalmacji w pobliżu Omiš.

Kajak

Kajak w Chorwacji

Ekscytujące spływy kajakowe lub spokojniejsze spływy kajakowe po morzu, chorwackie wody mają ogromny potencjał. Prawie każda rzeka oferuje różne stopnie surowości. Od rzek Dobra, Mrežnica, Una, Kupa, Korana na północy do rzek Zrmanja, Krka i Cetina na południu, z kajakiem odkrywasz piękne krajobrazy. Możesz wybrać się na zorganizowane wycieczki, w których dostaniesz cały ekwipunek lub samodzielnie i zejdziesz po pięknych kanionach rzecznych i wielu wodospadach, ciesząc się dziewiczą przyrodą pełną dzikiej przyrody. Spływy kajakowe w morzu są również bardzo popularne i są oferowane wzdłuż całego wybrzeża, szczególnie w miejscach turystycznych takich jak Dubrownik, gdzie można zobaczyć na przykład mury miejskie Dubrownika od strony morza. Możesz także odwiedzić wiele niezamieszkanych małych wysp i cieszyć się krystalicznie czystym Adriatykiem.

Jazda konna

Jazda konna w Chorwacji

Najbardziej znane ośrodki jeździeckie w Chorwacji znajdują się w Slawonii, Istrii i Dalmacji. Od małych gospodarstw rodzinnych po nowoczesne ośrodki jeździeckie ze szkołami i coraz popularniejszą terapeutyczną jazdę konną, do najbardziej znanego tradycyjnego zawodów jeździeckich - słynnego Sinj Alka, Chorwacja oferuje szeroką gamę ofert do jazdy konnej. W Djakovo w Slawonii nadal można znaleźć słynne konie lipicańskie, które uprawiane są tutaj od XIII wieku. Możesz odkryć wiele cudów natury w Chorwacji, takich jak góra Velebit na koniu, która jest wyjątkowym przeżyciem, gdy całkowicie nawiązujesz kontakt z naturą.

Latanie

Latanie w Chorwacji

Zgromadzone w prywatnych klubach i szkołach lotniczych, chorwackie ulotki i paralotnie oferują zorganizowane wycieczki i międzynarodowe zawody. Możesz latać balonem nad Medvednicą w pobliżu Zagrzebia do chorwackiego Zagorja, Samobor lub Žumberak i aż do Slawonii. Odpowiedni dla paralotniarzy są liczne szczyty górskie, takie jak Učka i Ćićarija na Istrii, Gorski Kotar, w górach Velebit i Mosor i Dalmacji, a także w południowej Dalmacji, jak góry Biokovo i Rilić oraz szczyty wyspy Krk, Brač i Hvar. Paralotniarstwo oferuje niezapomniane wrażenia z latania i jeden z najlepszych przykładów znajduje się na górze Biokovo, gdzie rozpoczynasz latanie na wysokości 1500 metrów i kończysz na jednej z plaż Riwiery Makarskiej.

Speleologia

Speleologia w Chorwacji

Jako prawdziwy region Kras, Chorwacja jest pełna jaskiń. Najbardziej znaną i najbardziej magiczną jaskinią jest jaskinia Biševo i Dragons na wyspie Brač. Jaskinie Papuk, region Kordun, Lika, Dalmacja i dalmatyńska Zagora są otwarte dla odwiedzających, aby podziwiać różne formy stalaktytów i stalagmitów. Najbardziej atrakcyjne jaskinie znajdują się na Istrii, w Gorskim Kotarze i Medvednicy, a dla prawdziwych miłośników podziemi polecamy jaskinię Veternica w pobliżu Zagrzebia, jaskinie Cerovačke koło Gračaca i Luke's pit na Velebicie.

Alpinizm

Alpinizm w Chorwacji

Chorwacja to kraj z licznymi szlakami turystycznymi. Początkujący mogą zacząć już w okolicach Zagrzebia, Ogulina, Rovinja, Pazina, Splitu i Omiša. Na wyspach takich jak Mljet, Hvar, Brač i Vis czekają także ciekawe szlaki turystyczne i góry. Dedykowani wędrowcy mogą wybrać nawet 400 zorganizowanych szlaków turystycznych, z których niektóre są najbardziej wymagające w Europie. Najpopularniejsze miejsca czekają w górach Paklenica, Velebit, Ućka, Dinara, Mosor i Biokovo, wśród których jest 350-metrowy klif Anića Kuk, największa alpinistyczna atrakcja Chorwacji. Jednym z najbardziej znanych szlaków turystycznych w Chorwacji jest z pewnością szlak Premužić, który ma 60 kilometrów długości i przechodzi przez najbardziej interesujące części góry Velebit ze spektakularnymi widokami na Kvarner i Morze Adriatyckie.

Rybołówstwo sportowe

Rybołówstwo sportowe w Chorwacji

Czy wiesz, że pierwszy harpun do wędkowania podwodnego przyszedł do Chorwacji na początku XX wieku, a pierwsze mistrzostwa świata w wędkarstwie podwodnym odbyły się dawno temu w Mali Lošinj w 1957 roku? Niezależnie od tego, czy lubisz łowić ryby na rzece, morzu czy pod wodą, Chorwacja z pewnością spełni wszystkie Twoje marzenia o łowieniu ryb. Od różnych gatunków morskich, takich jak labraks, dentex, dorada, tuńczyk i słodkowodne okazy, takie jak pstrąg czy sum, Chorwacja jest bezkonkurencyjnym miejscem dla wędkarzy sportowych.

Golf

Golf w Chorwacji

Trend wzrostu jest co roku wyższy i coraz więcej osób wybiera ten sport jako idealną formę wypoczynku i relaksu w przyrodzie. Chociaż w Chorwacji nie ma obecnie pola z 18 dołkami, z wyjątkiem Parku Narodowego Brijuni, oraz kilku prywatnych pól golfowych z 9-dołkowymi polami. Ze względu na idealny krajobraz i łagodny klimat Chorwacja planuje stać się ważnym miejscem golfowym w Europie.

Jazda na nartach

Narty w Chorwacji

Natychmiast w głębi lądu Rijeki znajduje się ośrodek narciarski Platak, a nieco dalej Chorwackie Centrum Olimpijskie Bjelolasica na wysokościach 620 m. W pobliżu stolicy Zagrzebia można jeździć na nartach na stokach Medvednicy na nowo zdobionych szlakach z najwyższego szczytu Sljeme. Tutaj od 2005 roku organizuje ważny międzynarodowy konkurs - Królowa Śniegu, która nosi imię naszej światowej królowej narciarskiej Janicy Kostelić.